Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 37: Oprogramowanie używane w poczcie elektronicznej
Pierwszym szerzej stosowanym programem serwera poczty elektronicznej był Sendmail napisany w 1979 r. przez Erica Allmana. Mimo popularności nie cieszył się dobrą opinią u administratorów serwerów, ponieważ trudno go było skonfigurować.
W poprzednim odcinku tego cyklu opisującego historię rozwoju informatyki pisałem o tym, jak doszło do wynalezienia e-maili. Wspomniałem przy tym, że do wysyłania elektronicznych listów potrzebny jest program serwera poczty elektronicznej, a do ich odbierania potrzebujemy programu klienta poczty elektronicznej. Dziś chcę opowiedzieć o tym, kto i kiedy te programy zbudował.
Pierwsze serwery poczty elektronicznej
Program rozsyłający pocztę jest zwykle określany skrótem MTA (Mail Transfer Agent – agent rozsyłający pocztę). Przy przesyłaniu poczty używany jest protokół SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), o którym pisałem w poprzednim felietonie.
Pierwszym szerzej stosowanym programem serwera poczty elektronicznej był Sendmail, napisany w 1979 roku przez Erica Allmana. Tworząc ten program, Allman miał już doświadczenie, bo wcześniej stworzył program delivermail, działający, ale niezbyt chętnie stosowany. Sendmail miał większe powodzenie i przez pewien czas był najczęściej stosowanym programem typu MTA. Głównie pracował na serwerach sterowanych przez system operacyjny Unix, ale mimo popularności nie cieszył się dobrą opinią u administratorów serwerów, ponieważ trudno go było skonfigurować.
Lepsze opinie zebrał program gmail, służący także jako serwer poczty elektronicznej dla systemu Unix. Program...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta